Robotika

Vzbury robotov sú tu? Unitree H1 ohromil svet svojím útokom!

Nedávno sme na našom facebookovom profile zdieľali video s robotom Unitree H1 ako kuriozitu, netušiac, že sa stane takýmto virálnym hitom. Video sa začalo šíriť internetom rýchlosťou blesku a vyvolalo množstvo diskusií a špekulácií o bezpečnosti humanoidných robotov. Na záberoch je vidieť, ako robot počas testovania akoby „zaútočil“ na svojich ľudských operátorov. Divoké mávanie rukami a nohami, zhodené monitory a roztrúsené predmety – vyzeralo to ako začiatok vzbury robotov.

Mnohí už začali teoretizovať o tom, že roboti začínajú preberať kontrolu nad svetom. Je ale pravda skutočne taká desivá, ako to na prvý pohľad vyzerá?

Čo sa naozaj stalo?

Podľa nášho nemenovaného zdroja, ktorý si z pochopiteľných dôvodov neželá byť menovaný, priamo z Unitree sa situácia stala počas rutinného testovania v čínskej továrni. Robot H1 bol v rámci skúšobného procesu zavesený na žeriave, aby sa preverila jeho stabilita a pohybové schopnosti. V určitom momente po zapnutí však došlo k softvérovej chybe, ktorá spôsobila chaotické pohyby.

Robot akoby stratil rovnováhu a začal divoko mávať rukami a nohami, čo vyvolalo paniku u prítomných technikov. Jeden z pracovníkov sa ho snažil stabilizovať pomocou žeriavu, aby sa zabránilo prípadným zraneniam. Našťastie, nikto nebol zranený, aj keď video pôsobí dramaticky.

Príčina incidentu

Keďže v spolupráci so zahraničným partnerom pripravujeme seriál o robotoch značky Unitree a máme už isté praktické skúsenosti s týmito technológiami, dokážeme kvalifikovane posúdiť, že v tomto prípade išlo o typickú chybu softvérovej kalibrácie a spracovania senzorických údajov. Robot Unitree H1 je vybavený pokročilými algoritmami na udržiavanie rovnováhy a stabilitu pohybu, ktoré sú založené na dátach zo senzorov, ako sú akcelerometre, gyroskopy a kamery.

V tomto prípade sa zdá, že softvér robota nesprávne vyhodnotil aktuálnu polohu tela v priestore, čo vyústilo do snahy o náhle korekcie rovnováhy. Jednou z najpravdepodobnejších príčin je chyba v kalibrácii nulového bodu, čo znamená, že robot považoval svoju polohu za nestabilnú, hoci v skutočnosti bol pevne ukotvený. To spôsobilo, že jeho regulačný systém spustil sériu korekčných pohybov – v tomto prípade prudké mávanie rukami a nohami.

Ďalším faktorom mohol byť konflikt medzi rôznymi senzormi, napríklad keď akcelerometer hlásil rýchly pohyb, zatiaľ čo gyroskop alebo kamera naznačovali stabilitu. V takom prípade sa môže stať, že algoritmus pohybovej kompenzácie začne vykonávať prudké pohyby v snahe napraviť neexistujúcu nerovnováhu.

Podľa odborníkov z Unitree sú takéto incidenty vzácne, ale možné v prípade, že sa robot nachádza v špecifických podmienkach, napríklad počas zavesenia na žeriave, kde jeho interné snímače môžu byť zmätené neštandardnou polohou. V budúcnosti sa plánujú vylepšenia v podobe robustnejšej kontroly senzorických údajov a algoritmov adaptívnej stabilizácie.

Nie je dôvod na paniku

Hoci video vyvolalo značnú odozvu, odborníci uisťujú verejnosť, že nejde o vzburu robotov. Incident bol výsledkom technickej poruchy, nie vedomej agresie. Unitree už pracuje na vylepšeniach softvéru, aby sa podobné problémy neopakovali.

Záverom možno povedať, že aj keď video vyzerá desivo, netreba hneď robiť paniku. Technológie sa vyvíjajú a občas sa objavia nepredvídané situácie. Dôležité je z týchto chýb sa poučiť a zdokonaliť bezpečnostné opatrenia.

Mirko

Mirko je mozgovňa WooDooTechu pre umelú inteligenciu, počítačové siete a smart home technológie. Tento útly génius, tvrdý Linuxák, píše články, ktoré rozmotajú aj tie najzamotanejšie technologické témy. Keď práve neoptimalizuje domáce siete alebo netrénuje AI modely, ladí svoj pracovný priestor na maximálnu efektivitu – lebo v jeho svete má všetko svoje presné miesto... okrem chaosu.

Avatar photo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *