
Tesla posúva hranice: Autá sa po továrni v Fremonte presúvajú samostatne. Prídu čoskoro aj autonómne taxíky?
V posledných dňoch sa na internete objavili zábery, ktoré mnohým milovníkom technológií vyrazili dych. V továrni spoločnosti Tesla v kalifornskom Fremonte boli zaznamenané autá, ktoré sa samostatne presúvali z výrobnej linky na parkovisko – a to úplne bez vodiča. Doslova nikto za volantom, ani len bezpečnostný operátor v kufri. Vítame ťa vo svete, kde sa autá už nevozia na pásy, ale vozia samy seba.
Ako to celé funguje?
Po tom, ako je vozidlo dokončené na výrobnej linke, Tesla mu pridelí autonómnu trasu s dĺžkou približne 1,9 km, ktorú má zvládnuť za šesť minút. Vozidlo následne samostatne absolvuje túto trasu smerom k nakladacím rampám či parkovacím priestorom.
V tomto úseku sa musí vyhýbať iným autám, ľuďom, rôznym továrenským prekážkam – a všetko to zvláda bez LiDAR-u. Áno, čítaš správne. Tesla sa vedome vyhýba laserovému radaru, ktorý je štandardom v autonómnej jazde u konkurencie. Namiesto toho používa kamery a neurónové siete, čím stavia na filozofii „vidím ako človek, myslím ako AI“.

Prečo je to taká bomba?
Hoci sa to odohráva v kontrolovanom prostredí fabriky, kde je riziko menšie, ide o dôležitý krok smerom k bežnému nasadeniu FSD (Full Self-Driving) technológie. Ukazuje sa, že vozidlá Tesly dokážu autonómne fungovať aj bez ľudského dohľadu, čo ešte pred pár rokmi pôsobilo ako sci-fi.
A tu sa to nekončí…
Elon Musk pripravuje autonómnu revolúciu: prídu robotaxi
Podľa viacerých zdrojov (a nejedného Muskovho tweetu), Tesla plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť svoju službu autonómnych taxíkov – tzv. „robotaxi“. Prvotné testovanie by sa malo uskutočniť v jednom z väčších miest v USA, pričom sa špekuluje o Austine v Texase, kde má Tesla silné zázemie.
Týmito taxíkmi by si si mohol jednoducho privolať auto cez aplikáciu – bez vodiča, bez smalltalku, bez trapných tichých jázd… jednoducho príde, zvezie ťa a odíde. Presne ako Uber, ale bez ľudí.
Tesla takto plánuje kompletne predefinovať pojem mestskej mobility. V momente, keď sa tieto vozidlá stanú bežnou súčasťou ulíc, môže sa zmeniť nielen spôsob, ako cestujeme, ale aj to, ako vlastníme autá – alebo skôr prestaneme vlastniť.

Výzvy a otázniky
Samozrejme, nie všetko je také jednoduché. Technológia FSD stále čelí kritike a skepsii. Odborníci upozorňujú, že zatiaľ nie je spoľahlivá na 100 %, najmä v komplexných dopravných situáciách, a preto je stále potrebná možnosť ľudského zásahu.
Tesla však tvrdí, že ich systémy sa neustále učia, a každá jazda s FSD rozširuje databázu skúseností neurónových sietí. Musk dokonca verí, že Tesla bude prvá spoločnosť na svete, ktorá dosiahne plne autonómnu jazdu bez potreby vodiča vo všetkých podmienkach.
Záver
Či už si technologický optimista alebo skeptik, jedno je isté – Tesla opäť rozvírila vody. Samosprávne autá v továrni sú možno len začiatok. Čaká nás éra, kde ťa auto príde vyzdvihnúť samo a ty si počas jazdy v kľude pozrieš seriál na Netflixe.