SeriálVirtuálna Realita

Seriál Virtuálna Realita časť 2: Vplyv virtuálnej reality na fyzické a duševné zdravie detí a dospelých

V tomto článku sa dozviete:

Virtuálna realita (VR) sa už dávno stala viac než len futuristickou hračkou. Od hier a zábavy sa dostala do oblastí, ktoré by pred pár rokmi nikto nečakal. VR je dnes nástrojom na rehabilitáciu, na liečbu duševných porúch a dokonca aj na vzdelávanie. Tento diel seriálu sa ponorí do témy vplyvu VR na zdravie – a to nielen fyzické, ale aj duševné. Zistíme, čo na VR hovoria odborníci, ako sa využívajú reálne aplikácie a hry, a načrtneme aj príklady, kedy môže byť VR lepšia alternatíva ako klasické herné konzoly či PC.

VR zdravie

Pozitívne vplyvy VR na fyzické zdravie

Rehabilitácia a fyzioterapia

Jednou z najsľubnejších oblastí pre VR je rehabilitácia. Predstavte si pacienta po úraze, ktorý má problém s motorikou alebo rovnováhou. Namiesto toho, aby sledoval rovnaké nudné cviky deň čo deň, si môže nasadiť VR headset a ocitnúť sa na slnečnej pláži, kde chytá lopty alebo máva rukami po lietajúcich vtákoch. Takéto nastavenie robí z rehabilitácie zábavu a posilňuje motiváciu.

 Štúdia publikovaná v časopise Stroke (2021) ukazuje, že pacienti, ktorí podstúpili rehabilitáciu s pomocou VR, dosiahli lepšie výsledky ako tí, ktorí absolvovali tradičné cvičenia. Aplikácia MindMotion GO napríklad ponúka rôzne scénare pre pacientov, ktorí potrebujú trénovať koordináciu, rovnováhu alebo silu. Takáto forma rehabilitácie navyše umožňuje presne merať každý pohyb pacienta, čo je v tradičnej terapii omnoho zložitejšie.

Fitness a fyzická aktivita

Čoraz viac ľudí objavuje VR aj ako alternatívu k tradičným cvičeniam. Hry ako Beat Saber, Supernatural, či Body Combat simulujú rôzne formy pohybu a cvičenia. Body Combat dokonca kombinuje cvičenia ako box a kardio, čo poskytuje komplexné tréningové plány, kde precvičíte celé telo.

Výskum Stanford University (2020) naznačuje, že VR môže motivovať aj tých, ktorí by do klasického fitka ani nevkročili. Podľa tejto štúdie VR fitness viedol k zvýšeniu fyzickej aktivity až o 30 %. Ľudia sa cítia motivovanejšie, pretože ich tréning má hernú dynamiku a je zabalený do zábavného formátu. Navyše, ak už hráč hrá hry, VR ponúka lepšiu možnosť než hranie na konzole či PC, pretože vďaka VR sa pri hre musí hýbať a aktívne zapája svoje telo.

Podpora vývoja zraku u detí

Existuje aj zaujímavý vplyv VR na vývoj zraku u detí. Štúdie naznačujú, že krátkodobé používanie VR dokáže stimulovať zrakové schopnosti. Podľa výskumu z roku 2022 z University of California, deti, ktoré strávili niekoľko minút denne hraním VR hier so zameraním na koordináciu očí a rúk, vykazovali lepšie výsledky pri vizuálno-motorických testoch než tie, ktoré používali len bežné obrazovky. VR v skutočnosti núti oči zaostrovať a reagovať na objekty, čo môže podporovať zrakovú ostrosť a koordináciu. Tieto poznatky otvárajú možnosť využitia VR ako terapeutického nástroja pre deti s problémami so zrakom.

Pozitívne vplyvy VR na duševné zdravie

Liečba úzkosti a fóbií

Jednou z veľkých výhod VR je jej schopnosť simulovať reálne prostredia v bezpečných podmienkach. VR sa ukazuje ako účinný nástroj na liečbu úzkostných porúch a fóbií. Virtually Better, aplikácia vyvinutá špeciálne na tieto účely, poskytuje prostredie, kde sa ľudia môžu postupne vystavovať svojim obavám, či už ide o strach z výšok, pavúkov alebo verejných prejavov. Tento postupný proces známy ako desenzibilizácia je veľmi účinný.

Štúdia z University of Oxford z roku 2019 zistila, že pacienti s úzkostnými poruchami zaznamenali o 50 % zníženie symptómov po absolvovaní VR terapie v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tento úspech otvára dvere VR ako terapeutického nástroja pre psychológov, ktorí chcú pacientom ponúknuť nový a moderný spôsob liečby.

Vzdelávanie a kognitívny rozvoj

VR je nielen nástrojom na zábavu, ale aj na vzdelávanie. V aplikácii Engage môžu deti aj dospelí navštíviť miesta, ktoré by inak nevideli – môžu sa ocitnúť na Marse, vo vnútri ľudského tela, alebo prežiť historické udalosti ako diváci. Tieto zážitky zlepšujú kognitívne funkcie, podporujú pamäť a sústredenie.

Výskum z Harvard Graduate School of Education (2022) potvrdzuje, že VR môže zlepšiť výsledky v testoch pamäte až o 25 %. Deti sú viac zaujaté, keď sa učia interaktívnym spôsobom, a informácie si zapamätajú lepšie, ako keby ich len čítali z učebnice. Z takéhoto prístupu môžu ťažiť aj dospelí, najmä ak sa potrebujú naučiť nové koncepty rýchlo a efektívne.

Negatívne vplyvy a potenciálne riziká

Fyzické riziká

Ako každá technológia, aj VR má svoje fyzické riziká. Dlhodobé používanie môže viesť k symptómom, ako sú nevoľnosť, únava očí a závraty – fenomén známy ako „cyber sickness“. Štúdia z University of Michigan (2020) ukazuje, že tieto problémy sú dočasné a ich výskyt sa dá znížiť správnym nastavením zariadenia a pozvoľným zvyšovaním času stráveného vo VR.

Niektoré VR aplikácie, ako napríklad VR Lens Lab, už dnes ponúkajú riešenia na minimalizovanie týchto vedľajších účinkov – napríklad prispôsobenie šošoviek alebo optimalizované displeje s nižšou mierou blikania.

Duševné riziká

Akokoľvek prospešná môže byť VR, hrozí riziko nadmerného používania, ktoré môže viesť k úniku od reality. Nadmerné používanie VR môže spôsobiť sociálnu izoláciu, najmä u mladých používateľov. Avšak výskum z University of Cambridge (2021) nepreukázal nárast sociálnej izolácie pri bežnom používaní VR v porovnaní s inými digitálnymi zariadeniami. Kľúčom je rozumné používanie a správna rovnováha.

 

Virtuálna realita je fenoménom, ktorý presahuje hranice zábavy a postupne mení naše životy. Od pomoci v rehabilitácii, cez liečbu úzkostných porúch, až po zlepšenie vzdelávania – VR ukazuje, že jej potenciál je obrovský. Aj keď existujú určité riziká spojené s jej používaním, moderné aplikácie a pokrok vo vývoji zariadení minimalizujú negatíva a zvyšujú prínosy.

Ak teda premýšľate nad tým, že by ste si VR vyskúšali, vedzte, že robíte niečo pre svoje fyzické aj duševné zdravie. A možno vás čaká lepší tréning, ktorý by ste inak na bežnej konzole alebo počítači nedosiahli. VR vám totiž umožní nielen pohodlne sedieť, ale skutočne sa hýbať, čo zvyšuje celkovú aktivitu a robí z hier zároveň aj formu cvičenia.

Výskum ukazuje, že VR môže byť dokonca návyková – ale tým dobrým spôsobom. Ak sa už hráte, prečo by ste to nemohli robiť tak, že zapojíte celé telo, spálite kalórie a precvičíte si aj koncentráciu? Či už si zvolíte intenzívne tréningové aplikácie  alebo kreatívne hry , VR vám dá pocit, že každý pohyb má zmysel a zážitok je oveľa intenzívnejší, než pri klasických konzolách či počítačoch

Ďalšie časti seriálu:

Seriál Virtuálna Realita časť 1: Čo je Virtuálna realita?

Seriál Virtuálna Realita časť 2: Vplyv virtuálnej reality na fyzické a duševné zdravie detí a dospelých

Seriál Virtuálna Realita časť 3: Ako si vybrať virtuálnu realitu na Vianoce 2024. Čo by ste mali vedieť pred kúpou VR headsetu

Seriál Virtuálna Realita časť 4: Zažívate nevoľnosť vo VR? Tieto triky vás zbavia problémov už za pár dní!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *