
Recenzia: Farming Simulator VR – Keď sa virtuálna slama mení na digitálnu tragédiu
Virtuálna realita má potenciál vdychovať nový život aj najbežnejším činnostiam. Upravovanie záhrady, práca na farme, dokonca aj čistenie vysokotlakovým čističom môže vo VR pôsobiť magicky… ak je to urobené správne. Farming Simulator VR, najnovší pokus štúdia Giants Software preniesť svoju milovanú sériu do headsetov, nám však ukázal, že nestačí len nasadiť traktor do VR. Treba mu dať aj dušu. A volant, ktorý normálne funguje…
Na Farming Simulator VR sme sa v redakcii skutočne tešili. Predstava, že si ráno dáš kávu, nasadíš Quest 3 a o pár sekúnd si na poli medzi slnečnicami, znela ako začiatok digitálnej idylky. Ale namiesto slnka sme dostali zamračené nebo, v ktorom len tak pršia bugy, frustrácia a veľa nenaplnených sľubov. A keď hovorím veľa, tak myslím… veľa.
Čo vlastne ponúka Farming Simulator VR?
Giants Software patrí medzi veteránov žánru poľnohospodárskych simulátorov. Ich hry sú obľúbené pre realistické stroje, komplexné systémy a zvláštny zenový rytmus farmárskeho života. No Farming Simulator VR je, žiaľ, ako keď niekto vezme moderné traktory z úšasnej farmy vymontuje z nich výbavu a umiestni na nejakú farmu v treťom svete.
Hra vyšla exkluzívne na Meta Quest platformu a hoci ide o samostatný titul, nie port hlavnej série, očakávania boli obrovské. Čakali sme zážitok, kde fyzicky ovládaš poľnohospodárske stroje, sadíš, žneš, predávaš… a namiesto toho sme dostali vysokotlakový čistič ako hlavnú zbraň v boji proti nude. Áno, čistič.
V hre sa pohybuješ po menšej farme, kde máš skleník, pole, jednoduchú dielňu a zopár mechaník okolo starostlivosti o rastliny. Hráč dostane základný balík – traktor, pár nástrojov a nejaké doláre – a má sa stať farmárskou legendou. Problém je, že táto legenda sa skôr hodí do komédie ako do kroniky.

Hrateľnosť: Zenový zážitok… až príliš
Farming Simulator VR sa snaží o tú istú pomalú, premýšľavú hrateľnosť, akú poznáme z „flat“ verzií série. Ale kým na monitore môžeš medzičasom aspoň scrollovať Facebook, vo VR si s headsetom prilepený k nudnému kolobehu činností, ktoré by si v reálnom živote najradšej delegoval na brigádnika.
Režimov je málo a sú minimalisticky osekané. Žiadne kampane, žiadne reálne výzvy, len „ticho pestuj“ a občas sa pohraj so zariadením. Ale aj to len do chvíle, kým nezistíš, že:
- teleportovanie medzi lokáciami neexistuje,
- ovládanie traktora pripomína opitého simulátora mechaniky,
- a keď chceš reálne niečo zasiať, hra ti veľmi nevysvetlí ako.
Interakcia so skleníkom je zážitok podobný sledovaniu, ako schne farba – len bez vône farby. Polievaš, pozeráš… a to je celé. Rast rastlín je viazaný na to, či si v blízkosti – ak sa vzdiališ, život prestane existovať. Ako by vývojári povedali: „Fotóny? Tie si v tejto hre musíš doniesť sám.“
A potom je tu čistenie. Vysokotlakovým čističom. Je to síce mechanika, ale ak ti pripadá ako hlavná atrakcia, niečo je zle.
Grafika: Hmla, zrkadlá a nostalgická bieda
Vizuálne pôsobí hra ako modul zo strednej školy VR kurzu. Nízka úroveň detailov, rozmazané textúry a objekty, ktoré pripomínajú blenderové modely z roku 2014. Kabíny traktorov pôsobia ako nedokončené, niektoré ovládacie prvky sú len dekorácie a zrkadlá nefungujú vôbec alebo teda nejak tak čudne. To nie je metafora – skutočne sa v nich nevidíš. Čo by mohlo byť plus, ak sa hanbíš za to, že túto hru hráš.
Tieňovanie je jednoduché, bez pokročilých efektov, vegetácia pôsobí staticky a väčšina prostredia je sterilná. Žiadna divočina, žiadne vtáky, žiadne motýle – len ty, tvoj traktor a ticho, ktoré kričí, ako veľmi sa šetrilo na výkonových kompromisoch pre Quest.

Zvuk: Vitajte vo zvukovej izolácii
Aj keď VR často prepáči horšiu grafiku, ak atmosféru zachráni zvuk, Farming Simulator VR túto šancu premrháva na plnej čiare. Stroje bzučia ako vysávače, ambientný šum je takmer neexistujúci a čo je najhoršie – úplne chýbajú zvieratá, vietor či čokoľvek, čo by vytvorilo dojem života.
Niektoré zvuky sú nesynchronizované, iné sa spustia až po dlhšom čase a niekedy dokonca vôbec. Výsledkom je, že práca na farme pôsobí, ako keby si robil údržbu opustenej základne na Marse. A ešte aj tam by to asi bolo hlučnejšie.
Ovládanie a technické aspekty: Niečo funguje. Ale čo z toho?
Tu musím uznať, že pár vecí sa vývojárom podarilo. Manipulácia s niektorými objektmi je relatívne presná. Rozhranie v dielni, kde vymieňaš diely na strojoch, funguje ako jednoduchá verzia Mechanic Simulatora. Pôsobí to trochu arkádovo, ale aspoň niečo drží pohromade.
Žiaľ, technických problémov je viac než dosť. Bugy s kolíziami, objektmi miznúcimi pred očami, občasné prepadnutie pod mapu, lagy pri jazde traktorom, neregistrovanie stlačených tlačidiel… Áno, FPS je väčšinou stabilné, ale ak celý obraz pôsobí staticky, tak to nie je výkon – to je stagnácia.

Porovnanie s konkurenciou
Farming Simulator VR má tú smolu, že vznikol vo svete, kde už máme tituly ako:
- Garden of the Sea – hoci viac kreslený, ale s atmosférou a emóciami,
- Deisim – jednoduchý božský simulátor, no s prekvapivou hĺbkou, (mimochodom, pripravujeme recenziu, keďže je v Quest+)
- Job Simulator – ktorý je síce paródiou, ale herne bohatší a zábavnejší než čokoľvek, čo tu nájdete.
Ak teda hľadáte VR zážitok so zemou, rastlinami a troškou meditácie, Farming Simulator VR nebude ani medzi prvou desiatkou odporúčaní. A to nehovoríme o porovnaní s „flat“ verziou Farming Simulatora – ten je proti VR verzii ako plne vybavené poľnohospodárske družstvo vedľa opustenej záhradky s jedným vedrom vody.

Potenciál a odporúčania pre vývojárov
Nech to neznie len ako nadávanie – hra má potenciál. Ale je to potenciál v štýle: „Táto ruina by mohla byť krásna vila, keby nebola ruina.“ Giants Software má za sebou roky skúseností s poľnohospodárskymi hrami. No túto VR verziu akoby spravil iný tím. Menší. Nevyspatý. A pravdepodobne rukojemnícky držaný v pivnici a quest videli asi prvýkrát.
Tu je pár vecí, ktoré by mohli hru posunúť vpred:
- Pridať teleport, voľný pohyb a možnosť vybrať si dominantnú ruku,
- Zaviesť reálne cykly rastu, ktoré fungujú aj mimo dohľadu hráča,
- Pridať atmosféru: zvuky, zvieratá, počasie, NPC s jednoduchou AI,
- Vylepšiť ovládanie strojov – aby si sa cítil ako traktorista, nie pasažier v bugujúcom exprese,
- Zaviesť ciele, výzvy, ekonomiku, aspoň základné RPG prvky.
Bez týchto zmien to ostane ako… digitálny ekvivalent zalievania umelých kvetov.

Záverečné hodnotenie: Hra pre farmofilov… ktorí stratili chuť na zábavu
Farming Simulator VR je ako pozvánka na dedinskú slávnosť, kde ťa čaká len pokazený traktor, prázdne stánky a DJ, ktorý nepripojil repráky. VR má schopnosť spraviť aj z banálnej úlohy (napr. rozvešanie bielizne) zábavu – ale táto hra je dôkazom, že bez duše a štipky kreativity je aj traktor len veľký kus nudy.
Ak ste fanúšikmi Farming Simulator série a dúfate, že si konečne „ošahate“ kombajn v headsete, radšej si dajte pauzu a počkajte, či Giants Software neprinesie aktualizáciu. Alebo choďte do záhrady a reálne si zasaďte reďkovky. Bude to menej frustrujúce a určite produktívnejšie.
Hodnotenie redakcie:
Možno bod za značku, bod za pokus, bod za to, že aspoň vapka funguje dobre. Všetko ostatné? Radšej poďme na ďalšiu hru…
