Virtuálna Realita

Oculus sa vrátil! Ale nie na hranie… Meta a Anduril majú plán

Pamätáte sa na Palmer Luckeyho – toho šialene talentovaného mladíka, ktorý ako 19-ročný zbúchal prvý prototyp Oculus Rift v garáži a zmenil tým svet virtuálnej reality? Jeho výtvor nadchol Marka Zuckerberga natoľko, že Facebook (teraz Meta) kúpil Oculus za dve miliardy dolárov. Všetko vyzeralo ako technologická rozprávka – až kým Luckey v roku 2017 z firmy neletel. Oficiálny dôvod? Neexistuje. Neoficiálne? Politické názory, ktoré sa nezhodovali s firemnou kultúrou.

Staré známosti, nové ciele

A teraz, v roku 2025, sa títo dvaja opäť dávajú dokopy. Nie však kvôli hrám, ale kvôli vojne. Luckeyho spoločnosť Anduril Industries a Zuckerbergova Meta oznámili spoluprácu na vývoji futuristickej bojovej prilby pre americkú armádu. Volá sa EagleEye a sľubuje, že urobí z vojakov doslova kyborgov.

EagleEye – viac než len helma

Na prvý pohľad vyzerá EagleEye ako obyčajná vojenská prilba. No pod jej škrupinou sa ukrýva výpočtový výkon, o akom sa aj niektorým počítačom môže len snívať. Spája balistickú ochranu s rozšírenou realitou a umelou inteligenciou. Vďaka technológii od Meta (presnejšie Reality Labs) a Luckeyho softvérovému frameworku Lattice bude EagleEye schopná:

  • analyzovať okolie v reálnom čase,
  • rozpoznať nepriateľa skôr, než ho uvidí ľudské oko,
  • prepájať vojakov do jednej digitálnej siete,
  • či dokonca ovládať autonómne zbrane alebo drony priamo z boiska.

Bez zmluvy, ale s víziou

Zaujímavosťou je, že projekt EagleEye zatiaľ nemá žiadnu oficiálnu armádnu zákazku. Meta a Anduril ho financujú na vlastné riziko, pretože veria, že ide o revolučný produkt. Dôvod? Chcú mať úplnú kontrolu nad dizajnom, výrobou aj softvérom. Podľa všetkého však už teraz rokujú s americkým ministerstvom obrany.

Táto nečakaná aliancia medzi zakladateľom Oculusu a jeho bývalým „vyhadzovačom“ Zuckerbergom ukazuje, že v biznise neexistujú trvalé rozchody – len dočasné prestávky. Pozrime sa ale, čo táto spolupráca znamená pre vojenský sektor, či môže technológia EagleEye ovplyvniť aj civilné použitie a aké sú skryté motivácie za týmto veľkolepým návratom.hnológia EagleEye ovplyvniť aj civilné použitie a aké sú skryté motivácie za týmto veľkolepým návratom.

Technológia z vojny do civilu?

Aj keď EagleEye vzniká pre potreby americkej armády, história nám ukázala, že vojenské inovácie majú tendenciu časom preniknúť aj do bežného života – stačí si spomenúť na internet alebo GPS. Prilba EagleEye je teda potenciálnym predskokanom toho, čo môžeme v blízkej budúcnosti očakávať aj v civilných aplikáciách – od bezpečnostných služieb až po záchranárov či pilotov dronov.

Jedným z hlavných cieľov tohto projektu je drastické zníženie výrobnej ceny špičkových optických komponentov, ktoré dnes stoja stovky až tisíce dolárov. Meta chce, aby sa z XR technológií stal štandard, nielen luxus. A Luckey? Ten má v hlave ešte väčší plán – pretvoriť spôsob, akým ľudia vnímajú realitu. Aj tú rozšírenú.

Anduril ako nový Lockheed Martin?

Spoločnosť Anduril Industries, ktorú Palmer založil po svojom vyhadzove z Facebooku, sa rýchlo stala symbolom novej vlny obranného priemyslu. Na rozdiel od tradičných dodávateľov ako Lockheed či Raytheon, Anduril vsádza na startupovú rýchlosť, AI a autonómiu. Ich drony, senzory a pozemné systémy dnes už využíva americká pohraničná stráž a niektoré špeciálne jednotky.

EagleEye je ale niečo viac. Je to ukážka, že Luckey a jeho tím už nehrajú len hru „malých inovácií“. Chcú byť priamo pri stole, kde sa rozhoduje o budúcnosti bojiska.

Čo z toho má Meta?

Pre Zuckerberga je tento projekt šancou vylepšiť pošramotený imidž Reality Labs a dostať sa do kladných čísel, z čoho by čerpala celá VR komunita. Po nevydarených pokusoch s metaverzom a slabých predajoch niektorých VR headsetov sa zdalo, že Meta blúdi. Spolupráca s Andurilom však ukazuje, že technológie Meta môžu mať aj seriózne a praktické využitie.

A popritom si Zuckerberg môže pripísať ďalší bod v snahe udržať firmu relevantnú – tentoraz nie v sociálnych sieťach, ale v obrannom priemysle. Tak trochu ale skôr len tak vzdialene ako Tony Stark, len bez obleku.

Záver: Keď sa história opakuje s balistickou helmou na hlave

To, čo kedysi vyzeralo ako definitívny rozchod, sa teraz mení na technologické „pokračovanie príbehu“. Palmer Luckey a Mark Zuckerberg, dvaja vizionári, ktorí si kedysi podali ruky pri zrode modernej virtuálnej reality, sú dnes opäť spojení – nie v Silicon Valley, ale na poli vojenskej technológie.

Ich spolupráca je dôkazom, že niekedy treba padnúť, aby si mohol vzlietnuť ešte vyššie. A že VR môže byť oveľa viac než len prostriedok na hranie Beat Saberu – môže to byť nástroj na prežitie, orientáciu a rozhodovanie v reálnych, extrémne nebezpečných situáciách.

Či už je za tým číra vízia, alebo len chladná stratégia, je isté, že keď sa Palmer a Zuck dajú dokopy, svet by mal spozornieť.

Dušan

Dušan - šéfredaktor, ktorý tvrdí, že multitasking je mýtus... zatiaľ čo vedie tím, píše článok, pije latte a plánuje budúcnosť WySat Multimedia. Všetko naraz. Občas úspešne.

Avatar photo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *