Aplikácie a Nástroje

Duolingo v ohni! „Zabili“ maskota, vyhodili ľudí a chcú, aby vás učil robot?!

Duolingo – známe svojím zeleným sarkastickým sovíkom, ktorý vás naháňal za každé vynechané cvičenie – sa zmenilo. A nie všetkým sa to páči. Internetom sa šíri panika: TikTok z Duolinga je mŕtvy, tím tvorcov obsahu vyhodený, a AI vraj preberá vládu. Čo sa vlastne deje?

„Prepáč, človek, ale ja to zvládnem lacnejšie a rýchlejšie,“ hovorí AI

Vedenie Duolinga sa rozhodlo ísť „naplno AI“ – a ako prvý krok vyrazilo množstvo externých spolupracovníkov. CEO Luis von Ahn to zhrnul bez servítky:

„Tvorba obsahu ľuďmi je pomalá. AI to zvládne rýchlejšie a vo väčšom.“

Znie to efektívne, nie? Alebo ako chladný výkop pre ľudskú kreativitu.

Podľa Duolinga pôjde len o „automatizáciu opakujúcich sa úloh“. Ale keďže medzi prepustenými boli aj ľudia, ktorí dávali platforme humor, osobnosť a sarkazmus, komunita má pocit, že odchádza duša aplikácie. Niečo ako keď z Matrixu zrazu zmizne Morpheus.

TikTokový škandál: záhadné video, maskot s tretím okom a ticho pred búrkou

Duolingo vymazalo skoro všetky TikTok videá. Zostal len jediný príspevok – temný, surreálny klip s maskotom Duo, ktorý má tretie oko a odkazuje:

„Duolingo nebolo nikdy vtipné. My sme boli.“

Používatelia sa nevedeli rozhodnúť, či ide o metaforu, rebéliu interného tímu, alebo AI paródiu na vlastnú smrť. Ale jedno je isté: toto nebol plánovaný rebranding, ale digitálny pohreb.

@duolingo

DUOLINGO WAS NEVER FUNNY. WE WERE.

♬ original sound – Duolingo

Internet vrie: „Vymazal som aplikáciu“, „AI nás nepochopí“

Na Reddit, Twitteri (teda X) a dokonca aj v App Store recenziách sa spustila lavína kritiky:

  • „Duolingo bolo skvelé kvôli ľuďom. Nie kvôli stroju.“
  • „Kvalita ide dolu vodou. Kto mi teraz pošle meme o francúzštine s dinosaurami?!“
  • „AI vám neodpustí chybu. Len vás potrestá večným opakovaním.“

Mnohí používatelia už oznámili, že si aplikáciu odinštalovali. Nie preto, že by AI bola zlá – ale preto, že Duolingo stratilo dušu. A možno aj trochu rozumu.

Technologická revolúcia alebo PR katastrofa?

Duolingo chcel byť vzorom „AI-first“ budúcnosti. Lenže, ak je cena za to vyhadzov tímu a odstrihnutie fanúšikov od obľúbeného obsahu, je to dobrý obchod?

Pre jedného investora možno áno. Pre milióny verných študentov jazykov – asi nie.

Čo ďalej?

Bude Duolingo len ďalšou sterilnou AI aplikáciou, ktorá vám namiesto motivačného memu pošle chladný algoritmus? Alebo sa spamätá a uvedomí si, že aj vo svete plnom technológií je humor, osobnosť a ľudský kontakt to, čo nás skutočne učí?

Možno je načase položiť si otázku:
Chceme sa učiť od robota, alebo od niekoho, kto rozumie tomu, čo cítime, keď zasa zabudneme ako sa povie „pes“ po španielsky?

Záverom: AI je silná. Ale nie je vtipná.

Uvidíme, čo prinesú nasledujúce mesiace. No zatiaľ to vyzerá, že Duolingo prešlo z „vtipnej sovičky“ na „automatického dozorcovateľa“. A už teraz je jasné, že komunita to len tak nerozdýcha.

Nika

Nika je redaktorka WooDooTech zameraná na svet aplikácií, smart gadgetov a všetkého, čo sa zmestí do vrecka alebo na zápästie. Keď práve netestuje nové technologické hračky, dohliada na poriadok a dobrú náladu na našom diskusnom fóre. Miluje minimalizmus, efektívne riešenia a kávu presne vtedy, keď je najviac potrebná – teda stále

Avatar photo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *