Veda

DNA ako budúcnosť dátového úložiska: Keď sa genetický kód stáva digitálnym trezorom

Minulosť genetiky a budúcnosť informatiky

Predstav si, že všetky filmy, fotografie, vedecké údaje a dokonca aj celý internet by sa zmestili do niečoho menšieho ako zrniečko piesku. Znie to ako sci-fi, ale vďaka pokrokom v biotechnológii a informatike sa to stáva realitou. DNA, nositeľka genetickej informácie všetkých živých organizmov, sa ukazuje ako mimoriadne účinné médium na uloženie digitálnych dát.

Úložisko inšpirované prírodou

Schopnosť DNA uchovávať informácie nie je novinkou. Príroda ju využíva už miliardy rokov na uchovanie genetických inštrukcií potrebných pre tvorbu života. Vedci si však položili zaujímavú otázku: čo ak by sme rovnaký princíp mohli využiť aj pre uchovanie článkov, filmov či hudby? Výsledok tejto úvahy je fascinujúci. Podľa aktuálnych poznatkov môže jeden kubický milimeter DNA uložiť až 470 petabajtov dát. To je 470 000 terabajtov, alebo inak povedané, kapacita 470 000 notebookov napchatých do jedinej bodky hmoty menšej ako zrnko piesku.

Vizualizácia objemu dát

Ak by sme to premenili na bežné fyzické úložiská, predstavovalo by to stoh 1TB pevných diskov vysoký 4,4 kilometra. To je polovica výšky Mount Everestu. A všetko by to bolo obsiahnuté v jednom mikroskopickom „fliačiku“ DNA.

Ako sa dáta ukladajú do DNA?

Základný princíp fungovania je pritom prekvapivo jednoduchý. Digitálne dáta, ktoré dnes reprezentujeme ako nuly a jednotky, sa prekladajú do kombinácií štyroch nukleotidov: adenínu (A), cytozínu (C), guanínu (G) a tymínu (T). Takto preložené informácie sa syntetizujú do molekúl DNA. Ak ich chceme neskôr prečítať, stačí využiť technológiu sekvenovania DNA, čo je v podstate analýza poradia týchto štyroch báz.

Energetická efektívnosť a trvácnosť

Na rozdiel od klasických magnetických alebo polovodičových úložísk DNA nevyžaduje na uchovanie informácií žiadnu energiu. Pokiaľ sa uchováva v suchom a chladnom prostredí, je schopná uchovať dáta tisícky rokov. Archaické DNA vzorky z mamutov staré desaťtisíce rokov svedčia o tom, že informácie v DNA sú mimoriadne trvácne. Práve preto sa mnohí vedci domnievajú, že DNA by sa mohla stať novým štandardom pre dlhodobé archivovanie dát, napríklad v knižniciach, štátnych archívoch, alebo dokonca aj vo vesmírnych sondách.

Technologické výzvy

Samozrejme, zatiaľ sme len na začiatku tejto technológie. Výroba DNA a jej sekvenovanie je stále finančne náročné a pomalé. Zatiaľ žiaden bežný používateľ nemá doma „DNA USB kľúč“. Vedci však pracujú na zlepšení technológií syntézy a čítania DNA, čo môže viesť k prudkému zlacneniu a zrýchleniu celého procesu. Microsoft už niekoľko rokov investuje do projektu DNA úložiska a v spolupráci s University of Washington sa im podarilo vytvoriť prototyp DNA „tlačiarne“ a „čítacieho zariadenia“.

Budúcnosť bez zastarania formátov

Zaujímavosťou je, že DNA ako úložisko dát neponúka len vysokú hustotu a dlhú trvácnosť, ale aj odolnosť voči zastaraniu formátov. Kým CDčka a diskety sa stali nekompatibilnými s modernými zariadeniami, DNA bude možné prečítať aj o stovky rokov, pretože biotechnológia ako odbor nezanikne, ba naopak, bude sa rozvíjať.

Kam smeruje potenciál DNA úložísk?

Výrobcovia sa zhodujú, že DNA nenahradí bežné SSD disky alebo cloud úložiská pre každodenné použitie. Jej miesto bude predovšetkým tam, kde je potrebná extrémna hustota dát a dlhodobá archivácia. Útvary ako NASA, CERN alebo svetové knižnice budú medzi prvými, kto si osvojí DNA ako svoju novú digitálnu pamäť.

Záver: Digitálna budúcnosť v molekulách života

A tak sa možno blížime do éry, kde svoje spomienky, diela a poznatky nebudeme ukladať na plastové disky, ale do živej molekuly, ktorá kedysi slúžila iba prírode na zázrak zvaný život. DNA sa tak možno stane najsofistikovanejším cloudom, aký kedy človek objavil – a to doslova v zrniečku piesku.

Dušan

Dušan - šéfredaktor, ktorý tvrdí, že multitasking je mýtus... zatiaľ čo vedie tím, píše článok, pije latte a plánuje budúcnosť WySat Multimedia. Všetko naraz. Občas úspešne.

Avatar photo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *